ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ν. ΚΟΖΑΝΗΣ

Εκπαιδευτικά λογισμικά ψηφιακής τάξης

Η ανακοίνωση αφορά τα λογισμικά ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Α-Β Γυμνασίου και ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α, Β και Γ Γυμνασίου - καθώς και τυχόν άλλα λογισμικά στα πλαίσια της Ψηφιακής Τάξης - τα οποία έχουν παραλάβει οι διευθυντές των Γυμνασίων.

Στα πλαίσια της δράσης "Ψηφιακή Τάξη", είναι απαραίτητο να εγκατασταθούν τα παραπάνω λογισμικά σε όλους τους φορητούς υπολογιστές των μαθητών της Α' Γυμνασίου. Επειδή τα μαθητικά laptop δεν διαθέτουν dvd-rom, υπάρχουν 2 τρόποι εγκατάστασης.

1) Σύνδεση ενός εξωτερικού DVD-rom μέσω της θύρας usb και εγκατάσταση από το dvd.

2) Αντιγραφή όλων των περιεχομένων των dvd σε κάποιο φορητό σκληρό δίσκο (usb stick) και εγκατάσταση από το φλασάκι.

Επισυνάπτονται αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης (οι οποίες βρίσκονται και στα dvd).

Παρακαλούντα, οι διευθυντές των σχολικών να ενημερώσουν εγγράφως μέχρι 15/12/2009 για την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

Attachments:
FileDescriptionFile size