ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Παράλληλη απασχόληση εκπ/κού ως Ωρομίσθιου

«Παράλληλη απασχόληση εκπ/κού ως Ωρομίσθιου στο Κανονικό Πρόγραμμα και ως Ωρομίσθιου στα Προγράμματα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης». Σύμφωνα με την υπ?αριθμ. 202/2006 πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, καθώς και την υπ?αριθμ. πρωτ. Φ.361.1/214/64492/Δ1/18-6-2007 εγκύκλιο του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με θέμα «Πρόσκληση υποψηφίων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2007-2008» για το ωράριο απασχόλησης των ωρομισθίων εκπαιδευτικών ισχύει ότι:

Το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης, (11 ώρες για τους κλάδους ΠΕ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και ΤΕ01 ή 14 ώρες για τον κλάδο ΔΕ01 της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και 12 ώρες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση αντίστοιχα).

Ως εκ τούτου,η παράλληλη απασχόληση ωρομίσθιου εκπ/κού κλάδων ΠΕ σε σχολική μονάδα Β/θμιας Εκπ/σης στο Κανονικό Πρόγραμμα, στην Ενισχυτική Διδασκαλία στα Πρόγράμματα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης και σε Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας εμπίπτει στον περιορισμό των έντεκα (11) ωρών διδασκαλίας εβδομαδιαίως, κατά τα ως άνω προεκτεθέντα, δεδομένου ότι προσφέρεται στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Δρ. ΚΩΝ. ΚΟΥΤΡΟΜΑΝΟΣ