Συμμετοχές και διακρίσεις σε Διαπεριφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό – Συγχαρητήριο

Η Δ.Δ.Ε. Κοζάνης συγχαίρει τα σχολεία και τους μαθητές/τις μαθήτριες που συμμετείχαν και διακρίθηκαν στον Διαπεριφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε η Δ.Δ.Ε. Πέλλας με θέμα «Διακόσια χρόνια από την ίδρυση του ελληνικού κράτους. Η συνεισφορά των Ελλήνων της Μακεδονίας και της Θράκης στον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα». Τα σχολεία μας που συμμετείχαν ήταν το: 3ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας, 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας, Γυμνάσιο Λευκοπηγής, Γυμνάσιο Σιάτιστας, Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας, ΓΕ.Λ. Σερβίων. Διακρίθηκαν το ΓΕ.Λ. Σερβίων που κατέκτησε την 1η, 2η και 3η θέση στην κατηγορία «Δοκίμιο Λυκείου» και το Γυμνάσιο Λευκοπηγής που κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία «Δοκίμιο Γυμνασίου». Η εκπαιδευτική κοινότητα της Δ.Δ.Ε. Κοζάνης αισθάνεται ιδιαιτέρως υπερήφανη που παρά τη δύσκολη συγκυρία οι μαθητές και οι μαθήτριές μας δεν ξεχνούν και τιμούν τα σημαντικά ορόσημα της ιστορίας της πατρίδας μας ως άξιοι απόγονοι μεγάλων προγόνων!

Δέσποινα Παπαδοπούλου