Επιτροπή Επιμόρφωσης Ν. Κοζάνης

των Σχολικών Μονάδων

Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Ν.Κοζάνης

ΘΕΜΑ: Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Κοινωνία της Πληροφορίας.

Σας αποστέλλουμε πληροφοριακό υλικό του προγράμματος «Κοινωνία της πληροφορίας» που απευθύνεται σε όλους τους μόνιμους  εκπαιδευτικούς Α/θμιας & Β/θμιας εκπαίδευσης  ενόψει των επιμορφωτικών σεμιναρίων α΄ κύκλου  περιόδου (Σεπτεμβρίου-Νοεμβρίου 2002).

Ειδικότερα σας επισυνάπτουμε:

α) τα έντυπα Ε5, Ε6,Ε6α, Ε4 &Ε2β

β)  οδηγίες συμπλήρωσης

·        Ε5: Το έντυπο Ε5 είναι η αίτηση δήλωση και συμπληρώνεται από τον εκπαιδευτικό που επιθυμεί να παρακολουθήσει τα μαθήματα (αντίγραφο παραμένει στην σχολική μονάδα και τον ίδιο). Ο διευθυντής οφείλει  να πρωτοκολλήσει τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών.

·        Ε6: Το έντυπο Ε6 συμπληρώνεται από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας για το σύνολο των αιτούντων εκπαιδευτικών.

·          Ε6α: Συμπληρώνεται από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Τα παραπάνω έντυπα (όλα τα Ε5, το  Ε6α &Ε6) επιστρέφονται στην Ε.Ε. όσο το δυνατόν γρηγορότερα έως 31/05/02 (χωρίς καμία παράταση).

·        Ε4: Από το έντυπο αυτό ο κάθε εκπαιδευτικός επιλέγει  το πρόγραμμα επιμόρφωσης που επιθυμεί να παρακολουθήσει το Κέντρο Στήριξης Εκπαιδευτικών (Κ.Σ.Ε) και τον επιμορφωτή.

γ) Ενημερωτικά θέματα

Το πρόγραμμα επιμόρφωσης ανέρχεται σε (48) ώρες. Ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να απουσιάσει  πέραν του 10% των ωρών διδασκαλίας (δηλ. 5 ώρες). Κάθε πρόγραμμα διαρκεί 8 εβδομάδες και γίνονται ( 2 ) 3ωρα την εβδομάδα.

·     Σε κάθε ΚΣΕ, επιμορφωτή και επιμορφούμενο θα δοθεί εκπαιδευτικό υλικό σε CD-ROM. Όλα δε τα κέντρα θα διδάσκουν το ίδιο υλικό  και με την ίδια σειρά, που προβλέπει το αναλυτικό πρόγραμμα επιμόρφωσης.

·          Στο τέλος της επιμόρφωσης ο κάθε εκπαιδευτικός δικαιούται ως κίνητρο ποσό (100.00) δρχ  ή Ευρώ  293,47 με την προσκόμιση αντίστοιχου τιμολογίου αγοράς προμήθειας λογισμικού ή Η/Υ κλπ. Μετά δε την πιστοποίηση που θα γίνει σ΄ άλλη φάση, δικαιούται επί πλέον ποσό των (100.000) δρχ. ή Ευρώ  293,47.

·          Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα καταχωρηθούν και θα κληρωθούν δημόσια  μέσω προγράμματος μέχρι την 15/06/02. Στην συνέχεια τα ονόματα τους  θα ανακοινωθούν στον τοπικό ημερήσιο τύπο και θα κοινοποιηθούν στα σχολεία μέχρι τη λήξη του Σχολικού έτους.

·         Οι εγγραφές στα ΚΣΕ θα πραγματοποιηθούν  από 2/09/02 έως 3/09/02.

·         Όποιος κληρωθεί και δεν εγγραφεί στο ΚΣΕ   διαγράφεται και την θέση του καταλαμβάνει ο 1ος επιλαχών. Οι εγγραφές των επιλαχόντων θα γίνουν από 4/09/02 έως 6/09/02.

·         Το σχετικό έντυπο υλικό, οι οδηγίες, οι εγκύκλιοι, είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Β/θμιας Εκπ/σης Κοζάνης http:// dide.koz.sch.gr, με επιλογή Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών & στο ΥΠΕΠΘ http://www.ypepth.gr/ktp/home.htm

Σημείωση: Τμήματα κάτω των δέκα (10) ατόμων δεν θα λειτουργήσουν.

Ο Συντονιστής Ε.Ε.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ