Πλαίσιο κειμένου:    ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ

Πλαίσιο κειμένου: ΠΡΑΞΗ:   ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ
ΣΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»

Πλαίσιο κειμένου: ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πλαίσιο κειμένου: «ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ»

Πλαίσιο κειμένου:  ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

των Σχολικών Μονάδων

Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης

Ν.Κοζάνης

ΘΕΜΑ: Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Κοινωνία της Πληροφορίας Γ’ περιόδου του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.

α) Σας αποστέλλουμε  τα έντυπα  Ε2β,E4, Ε5, Ε6 &Ε6α

β) οδηγίες συμπλήρωσης

Ε4: Από το έντυπο αυτό ο κάθε εκπαιδευτικός επιλέγει  το πρόγραμμα επιμόρφωσης που         επιθυμεί   να παρακολουθήσει, το Κέντρο Στήριξης Εκπαιδευτικών (Κ.Σ.Ε) και τον επιμορφωτή.

·         Ε5: Το έντυπο Ε5 είναι η αίτηση δήλωση και συμπληρώνεται από τον εκπαιδευτικό που επιθυμεί να παρακολουθήσει το πρόγραμμα και υποβάλλεται στο διευθυντή της σχολικής του μονάδας, ο οποίος  το καταχωρεί στο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης (M.I.S). Αντίγραφο παραμένει στην σχολική μονάδα και τον ίδιο. Ο διευθυντής οφείλει  να πρωτοκολλήσει τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών.

·         Ε6: Το έντυπο Ε6 συμπληρώνεται από το Διευθυντή της σχολικής μονάδας για το σύνολο των αιτούντων εκπαιδευτικών  και το καταχωρεί στο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης (M.I.S). Αντίγραφο παραμένει στην σχολική μονάδα..

·           Ε6α: Συμπληρώνεται από τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας και το   καταχωρεί στο πληροφοριακό σύστημα διαχείρισης (M.I.S). Αντίγραφο παραμένει στην σχολική μονάδα.

Τα παραπάνω έντυπα (όλα τα Ε5, το  Ε6α &Ε6) επιστρέφονται στην Ε.Ε. όσο το δυνατόν γρηγορότερα έως 05/02/03 (χωρίς καμία παράταση) με την ένδειξη " καταχωρήθηκε στο MIS".

γ) Ενημερωτικά θέματα

Το πρόγραμμα επιμόρφωσης ανέρχεται σε (48) ώρες. Ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να απουσιάσει  πέραν του 10% των ωρών διδασκαλίας (δηλ. 5 ώρες).Κάθε πρόγραμμα διαρκεί 8 εβδομάδες και γίνονται    δύο  3ωρα την εβδομάδα.

·      Σε κάθε ΚΣΕ, επιμορφωτή και επιμορφούμενο θα δοθεί εκπαιδευτικό υλικό σε CD-ROM. Όλα δε τα κέντρα θα διδάσκουν το ίδιο υλικό  και με την ίδια σειρά, που προβλέπει το αναλυτικό πρόγραμμα επιμόρφωσης.

·           Στο τέλος της επιμόρφωσης ο κάθε εκπαιδευτικός δικαιούται ως κίνητρο ποσό 293,47  Ευρώ με την προσκόμιση αντίστοιχου τιμολογίου αγοράς προμήθειας λογισμικού ή Η/Υ κλπ. Μετά δε την πιστοποίηση που θα γίνει σ΄ άλλη φάση, δικαιούται επί πλέον ποσό των 293,47   Ευρώ

·           Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών θα καταχωρηθούν και θα κληρωθούν  μέσω προγράμματος μέχρι την 11/02/03. Στην συνέχεια τα ονόματα τους  θα ανακοινωθούν στις αντίστοιχες σχολικές μονάδες και τα αντίστοιχα ΚΣΕ . Το αποτέλεσμα της κλήρωσης θα είναι διαθέσιμο στο πληροφοριακό σύστημα 1 εργάσιμη ημέρα μετά την αποστολή τους από την Ε.Ε.

·          Οι εγγραφές στα ΚΣΕ των επιτυχόντων  θα πραγματοποιηθούν  από 14/02/03 έως 17/02/03.

·          Όποιος κληρωθεί και δεν εγγραφεί στο ΚΣΕ   διαγράφεται και την θέση του καταλαμβάνει ο 1ος επιλαχών. Οι εγγραφές των επιλαχόντων θα γίνουν από 19/02/03 έως 21/02/03.

·          Έναρξη μαθημάτων  από 24-02-2003

·          Λήξη μαθημάτων 10-5-2003

·          Το σχετικό έντυπο υλικό, οι οδηγίες, οι εγκύκλιοι, είναι αναρτημένα στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Επιμόρφωσης  Κοζάνης http://dide.koz.sch.gr/epitep,  στο ΥΠΕΠΘ http://www.ypepth.gr/ktp/home.htm & στο Παιδ. Ινστιτούτο http:///www.pi-schools.gr/programs/ktp/greek.html

Σημείωση: Τμήματα κάτω των δέκα (10) ατόμων δεν θα λειτουργήσουν. Μετακινήσεις επιμορφούμενων από πρόγραμμα σε πρόγραμμα δεν γίνονται μετά την κλήρωση.

Προσοχή στον αριθμό Μητρώου του  εκπαιδευτικού να είναι σωστός.

Οι αναπληρωτές  θα δηλώσουν το Α.Φ.Μ

Ο Συντονιστής Ε.Ε.

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ