Ερωτήσεις που αφορούν Επιμορφούμενους

1. Μπορεί κάποιος εκπαιδευτικός να δηλώσει συμμετοχή σε προγράμματα επιμόρφωσης άλλης περιοχής από αυτή που εργάζεται;

Στην περίπτωση που ο τόπος εργασίας του εκπαιδευτικού είναι διαφορετικός από αυτόν της κατοικίας του, ο εκπαιδευτικός μπορεί να υποβάλει αίτηση σε όποια από τις δύο περιοχές επιθυμεί.

2. Μπορώ να επιλέξω πρόγραμμα όποιου Κέντρου Στήριξης επιθυμώ;

Στην αίτησή του για συμμετοχή στο πρόγραμμα επιμόρφωσης (βλ. έντυπο Ε5) κάθε εκπαιδευτικός μπορεί να επιλέξει 6 προγράμματα της ίδιας περιοχής. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι το περιεχόμενο της επιμόρφωσης είναι κοινό για όλα τα προγράμματα που υλοποιούνται σε ΚΣΕ της χώρας στα πλαίσια του έργου. Κατά την επιλογή του ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να συνυπολογίσει παράγοντες όπως οι μέρες και ώρες επιμόρφωσης, η περιοχή όπου βρίσκεται το ΚΣΕ, ο επιμορφωτής του προγράμματος, κ.λ.π..

3. Με ποιον τρόπο γίνονται οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών προς την Επιτροπή Επιμόρφωσης;

Οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών υποβάλλονται μέσω των σχολικών μονάδων στις οποίες εργάζονται.

Κάθε εκπαιδευτικός που εργάζεται στη σχολική μονάδα:

α) ενημερώνεται ενυπόγραφα για το περιεχόμενο του φακέλου ενημέρωσης που έχει αποστείλει η αντίστοιχη Επιτροπή Επιμόρφωσης,

β) συμπληρώνει, εφόσον το επιθυμεί, αίτηση με τις προτιμήσεις του (βλ. έντυπο Ε5) και

γ) παραδίδει το έντυπο Ε5 στον Διευθυντή της σχολικής μονάδας.

Ο Διευθυντής του σχολείου συμπληρώνει τα έντυπα Ε6 (συγκεντρωτική κατάσταση προτιμήσεων των εκπαιδευτικών) και Ε6α (στοιχεία σχολικής μονάδας) και τα αποστέλλει στην Επιτροπή Επιμόρφωσης.

Σε περίπτωση που κάποιος από τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας ενδιαφέρεται να επιμορφωθεί σε περιοχή που είναι στην δικαιοδοσία άλλης Επιτροπής Επιμόρφωσης, τότε ο Διευθυντής του σχολείου συμπληρώνει και αποστέλλει τα έντυπα Ε6 και Ε6α στην Επιτροπή Επιμόρφωσης της περιοχής ενδιαφέροντος του εκπαιδευτικού.

4. Πότε πρέπει να εγγραφούν οι επιμορφούμενοι;

Οι ημερομηνίες για τις εγγραφές των επιτυχόντων και των επιλαχόντων ορίζονται από την Ε.Ε., σε συνεργασία με τον τεχνικό και επιστημονικό σύμβουλο, ώστε σε κάθε περίπτωση η εγγραφή τους να γίνεται σε εύλογο χρόνο πριν την έναρξη των προγραμμάτων.

5. Μέλος της Ε.Ε. μπορεί να είναι επιμορφούμενος;

Προς το παρόν όχι (δεν μπορεί το ίδιο άτομο να είναι ελέγχων και ελεγχόμενος). Θα υπάρξει ρύθμιση αργότερα.

6. Τι πρόβλεψη υπάρχει για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς;

Έχει αποφασιστεί ότι έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στις περιόδους επιμόρφωσης εκείνες κατά τις οποίες έχουν την ιδιότητα του αναπληρωτή, τόσο κατά την περίοδο υποβολής αιτήσεων, όσο και για ολόκληρη την περίοδο διεξαγωγής των προγραμμάτων. Κατά συνέπεια δεν μπορούν να συμμετέχουν στην κλήρωση του Ιουνίου, επειδή τα προγράμματα επιμόρφωσης θα διεξαχθούν το Σεπτέμβριο. Θα υπάρξουν κι άλλες περίοδοι επιμόρφωσης μετά το τέλος Σεπτεμβρίου, οπότε και θα έχουν οριστικοποιηθεί οι προσλήψεις τους.

7. Τι γίνεται με τον εκπαιδευτικό που υπέβαλε αίτηση, κληρώθηκε και δεν ενεγράφη ή ενεγράφη αλλά διέκοψε κατά τη διάρκεια του προγράμματος επιμόρφωσης;

Χάνει το δικαίωμα να επιμορφωθεί στην τρέχουσα και σε κάθε επόμενη περίοδο επιμόρφωσης, εκτός εάν υπάρχουν αποχρώντες λόγοι που κρίνονται από την ΚΕΕΤΠΕ μετά από εισήγηση της Επιτροπής Επιμόρφωσης.

8. Πότε και πού καταθέτουν τις αιτήσεις τους οι εκπαιδευτικοί;

Η αίτηση κατατίθεται στο σχολείο που υπηρετεί ο εκπαιδευτικός μέχρι την ημερομηνία που καθορίζεται από την Επιτροπή Επιμόρφωσης.

Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί καθώς και αυτοί που υπηρετούν σε υπηρεσίες εκτός εκπαίδευσης, υποβάλλουν την αίτησή τους στην Επιτροπή Επιμόρφωσης του τόπου εργασίας ή κατοικίας.

9. Οι εκπαιδευτικοί που βρίσκονται σε άδεια, μπορούν να είναι επιμορφωτές ή επιμορφούμενοι;

Δεν μπορούν να είναι επιμορφωτές. Μπορούν να είναι επιμορφούμενοι.