Αιτήσεις εκπαιδευτικών

Όλες οι αιτήσεις είναι υποχρεωτικό να εισαχθούν σε αυτήν την περίοδο στο πληροφοριακό σύστημα του έργου. Επιπλέον οι ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ θα καταργηθούν από το πληροφοριακό σύστημα αφού πλέον όλες οι περιοχές υποβάλλουν αιτήσεις ηλεκτρονικά και όλες οι σχολικές μονάδες βρίσκονται στο πληροφοριακό σύστημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: οι αιτήσεις που προέρχονται από σχολικές μονάδες που δεν ανήκουν στη δικαιοδοσία της Ε.Ε. πρέπει να καταχωρηθούν από την αντίστοιχη Ε.Ε που γνωρίζει τα αναγνωριστικά και τους κωδικούς των σχολικών μονάδων της περιοχής της.

-         Σημειώνουμε ότι οι Σχολικές Μονάδες που διαθέτουν υποδομές Η/Υ και πρόσβασης στο διαδίκτυο έχουν τη δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής των αιτήσεων των εκπαιδευτικών μέσω του MIS.

-         Σε κάθε περίπτωση τα τυποποιημένα έντυπα Ε5, Ε6 και Ε6α συμπληρώνονται (ηλεκτρονικά ή χειρόγραφα), και αφού εκτυπωθούν (εάν έχουν συμπληρωθεί ηλεκτρονικά), υπογράφονται και αποστέλλονται στην Ε.Ε. στην περιοχή της οποίας οι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να επιμορφωθούν.

-         Προσοχή: οι Σχολικές Μονάδες που καταχώρησαν τις αιτήσεις μέσω MIS θα πρέπει στον φάκελο των αιτήσεων που αποστέλλουν προς τις Ε.Ε. να σημειώνουν ότι έχουν ήδη καταχωρηθεί.

Μετά το πέρας της καταληκτικής ημερομηνίας δεν υπάρχει η δυνατότητα να καταχωρηθεί αίτηση στο πληροφοριακό σύστημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: αιτήσεις οι οποίες δεν έχουν καταχωρηθεί στο πληροφοριακό σύστημα δε μπορούν να ενσωματωθούν στις υπόλοιπες αιτήσεις εκ των υστέρων. Το πρόγραμμα σε ACCESS που υπήρχε για την καταχώρηση των αιτήσεων ώστε να υποστηριχτεί η ηλεκτρονική κλήρωση ΔΕΝ είναι πλέον συμβατό με το πληροφοριακό σύστημα