Εργαστηρια Πληροφορικής Ολοημερων Δημοτικών

Σας επισυνάπτουμε την εγκύκλιο που αφορά  αρμοδιότητες των Υπευθύνων Σχολικών Εργαστηρίων Πληροφορικής των Ολοήμερων  Δημοτικών Σχολείων

Κανονισμός Λειτουργίας Εργαστηρίων Πληροφορικής Ολοήμερων Δημοτικών

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Αφορά τους δικτυακούς τόπους μόνο των σχολικών και διοικητικών μονάδων των περιοχών που αποστέλλεται και μόνο.

Δεν επηρεάζει τη λειτουργία των δικτυακών τόπων των εκπαιδευτικών.

Αξιότιμοι κύριοι/ες, φίλοι εκπαιδευτικοί

Σας ενημερώνουμε ότι από σήμερα, Παρασκευή 14/9 το απόγευμα στις 17:00 μέχρι και τη Δευτέρα 17/9 το πρωί στις 7:00, θα πραγματοποιηθεί μεταφορά των αρχείων και των ιστοσελίδων των μονάδων σας νέα αποθηκευτική περιοχή καθώς υπάρχει άμεση ανάγκη για εργασίες συντήρησης.

Για το σκοπό αυτό παρακαλούμε, κατά το προαναφερθέν χρονικό διάστημα να μην ανεβάζετε αρχεία η τροποποιείτε το περιεχόμενο του ιστοχώρου σας (ιστοσελίδες ή αρχεία που αποθηκεύονται στον προσωπικό σας κατάλογο  (Home Directory) στην περιοχή ιστοσελίδων) καθώς υπάρχει πιθανότητα κατά τη διαδικασία αντιγραφής στη νέα περιοχή να παραληφθούν τα αρχεία και οι αλλαγές.

Οι δικτυακοί τόποι θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά και δεν θα διακοπεί η λειτουργία τους.

Αν κάποιος δικτυακός τόπος δίνει τη δυνατότητα για upload αρχείων σε τελικούς χρήστες και υπάρξει περίπτωση ανάρτησης αρχείων στο διάστημα αυτό καλό θα ήταν να μας ενημερώσετε ώστε να φροντίσουμε για τον συγχρονισμό από την αρχική θέση στην τελική.

Μετά την μεταφορά των δεδομένων θα σας ενημερώσουμε για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.

Σας ζητάμε συγνώμη για την αναστάτωση αλλά οι εργασίες αυτές κρίνονται άκρως επιβεβλημένες για λόγους απόδοσης και ασφάλειας των δεδομένων σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ   ΣΧΟΛΙΚΟ   ΔΙΚΤΥΟ

-------------------------------------------------------------------